Slægtshistorie fra Himmerland og Han Herred
Du er i øjeblikket anonym Login
 

Notater


Match 15,451 til 15,500 fra 29,411

      «Forrige «1 ... 306 307 308 309 310 311 312 313 314 ... 589» Næste»

 #   Notater   Knyttet til 
15451 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Länk till denna händelsen http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8543179
Lysning / Vigd  19.1.1757.
Man  By / Gård  Leistilä.
Namn  Michel  Jöranss:
Hustru  By / Gård  Leistilä.
Namn  Brita  Jör:d:r  Tamminen.
Länkar SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1757 
Familie: Michael Jöranss. LEMBIÄIN / Brita Thomasdr. TAMMINEN (F1772)
 
15452 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Länk till denna händelsen http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8543978
Lysning / Vigd:  /12.12.1781.
Man: 
By / Gård:  Sykiälä.
Namn:  vd.  Jeremias  Joh:ss:  Hetainen.
Hustru:
By / Gård:  Kaukjärvi.
Namn  p:  Maria  Erichsd:r  Hetanen.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1781 
Familie: Jeremias Johanss. HIETAIN / Maria Ericsdotter HIETAIN (F1754)
 
15453 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8542788
Lysning / Vigd: / 30.11.1743
Man
By / Gård: Sykiälä
Namn: Mårt: Marcuss:
Hustru
By / Gård: Wammelsu
Namn: Brita Erichsd:r
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1743 
Familie: Mårten Marcusson KROUVARI / Britha Erichsdr: IKONEN (F10025)
 
15454 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8543555
Lysning / Vigd: / 6.12.1769.
Man
By / Gård: Wam:järvi.
Namn: Eric Matthss: Pihcanen.
Hustru
By / Gård: Sykiälä.
Namn: Maria Mårthensd:r Crouvari.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1769 
Familie: Erich Matthsson PIHKANEN / Maria Mårtensdr. KROUVARI (F10024)
 
15455 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Lysning / Vigd  21.11.1764.
Man  By / Gård  Candeljärvi.
Namn  Jac:  Jör:s:  Osolanus.
Hustru  By / Gård  Caukjärvi.
Namn  Dorothea  Matsd:r
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1764 
Familie: Jacob Jöranson OSOLANUS / Dorothea MATTSDOTTER (F1765)
 
15456 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Lysning / Vigd  25.10.1896.
Man:  By / Gård  Kaukola, Kuolemajärvi.
Namn:  Mökkp. pkm.  Simeon  Ristonp.  Kauko.
Hustru:  By / Gård  Talpola.
Namn: Tlstr. neito  Helena  Willent.  Mellanen.
Länkar SSHY - Digiarkisto
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1896 
Familie: Simeon Ristonpoika KAUKO / Helena Villentytär MELLANEN (F187)
 
15457 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Lysning / Vigd  30.10.1864.
Man:  By / Gård  Talpola,
Namn  Bondesonen Ungkarlen  Wilhelm  Mattss.  Mellanen.
Hustru  By / Gård. Uimola.
Namn  Bondedotter  Kristina  Jöransdr.  Hietanen.
SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1864 
Familie: Wilhelm Matinpoika MELLANEN / Christina Jöransd. HIETAINEN (F878)
 
15458 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Lysning / Vigd  9.12.1789.
Man  By / Gård  Kaukjervi.
Namn  Elias  Bertelss:  Hetoin.
Hustru  By / Gård.
Namn  Valborg  Osolanus.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1789 
Familie: Elias Bertelsson KELOIN / Walborg Jacobsdotter OSOLANUS (F1763)
 
15459 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Vigd:  10.12.1843.
Man:  By / Gård  Uimola.
Namn:  Bd:s:  Jöran  And:s:  Hietanen.
Hustru:  By / Gård  Leistola N:o 2.
Namn  Bd:d:r  Eva  Sim:d:r  Pampunen.
Länkar SSHY - Digiarkisto 
Familie: Yllö Antinp. HIETAINEN / Eva Simonsdr. PAMPUIN (F1369)
 
15460 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Vigd:  12.12.1781.
Man:
By / Gård  Hyttilä.
Namn:  Mårthen  Erichss:  Hetainen.
Hustru: 
By / Gård:  Leistilä.
Namn:  p:  Walborg  Michelsd:r.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1781 
Familie: Mårthen Erichsson HETAINEN / Walborg Michelsdatter LEMBILÄIN (F1755)
 
15461 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Vigd:  13.12.1812.
Man: By / Gård  Hyttilä.
Namn:  And:  Martinss:  Hietain.
Hustru:  By / Gård.
Namn:  Agnetha  Eliaed:r. Keloin. (Koloin?)
Länkar SSHY - Digiarkisto 
Familie: Andreas Martinss. HETAIN / Agnetha Eliaedatter KELOIN (F1743)
 
15462 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Vigd:  5.11.1826.
Man  By / Gård  Kaukjärvi.
Namn  Maths  Joh:s:  Mellanen.
Hustru  By / Gård
Namn  Eva  Sim:d:r  Kocko. 
Familie: Matts Juhonpoika MELLANEN / Eva Simeonintytär KOKKO (F879)
 
15463 Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Vigda

Vigd  13.12.1808.
Man:  By / Gård  Kaukj:
Namn:  Sim:  Jac:s:  Pampuin.
Hustru:  By / Gård
Namn:  Helena  Jerem:  Hietain.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1808 
Familie: Simon Jacobsson PAMPUIN / Helena Jeremiasdr. HIETAIN (F1742)
 
15464 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8465511
Död / Begravd:  23.12.1804 / 26.12.1804.
By / Gård:  Kauckj:
Avliden: Catharina  Petersdr. Mellain
Dödsorsak / Ålder:  feber / 64 år - m. - v. - d.
Anhöriga: Peter Mellain*.
Länkar SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1804

*)
Kuolemajärvi, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t3736967
Död / Begravd: 13.2.1808 / 16.2.1808.
By / Gård: Kaukjerfvi.
Avliden: inh: Peter Mellain.
Dödsorsak / Ålder: slagrörd / 63 år - m. - v. - d. - født 1745.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0245&year=1808

Kuolemajärvi syntyneet-vihityt-kuolleet, 1808-1837, UK795-796 I C:3, Kuva 98:
Kaukjerfvi: 13-2-1808/15-2-1808: Inh. Peter Mellain. 63 aar.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=4930&pnum=98

Kuolemajärvi rippikirja, 1796-1808, UK794-795 I Aa:4, Kuva 147:
Nederst på siden:
Peter Johan Melloin, f. 1745.
Hu: Hanna Jacobsdr. f. 1750.
Son: Matts Peters. f. 30-11-1778. Navn overstreget!
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/kuolemajarvi/rippikirja_1796-1808_uk794-795/147.htm 
HIETAIN, Catharina Peters. dr. (I2512)
 
15465 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8459251
Död / Begravd: /16.4.1760
By / Gård: Wammelj:
Avliden: värd Grels Wäntti.
Dödsorsak / Ålder: / 64 år 1 m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1760 
WÄNTI, Greels (I30186)
 
15466 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8459587
Död / Begravd:  / 3-7-1762.
By / Gård: Cauckj:
Avliden: hust: Maria Ohlsdr. Harju.
Dödsorsak / Ålder: / 42 år   - m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1762 
HARJU, Maria Olufsdr- (I30143)
 
15467 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8461937
Död / Begravd: 10.10.1783/15.10.1783
By / Gård: Sykiälä      
Avliden: vda: Britha Erichsdr: Ikonen
Dödsorsak / Ålder:      bränsiuka / 65 år, 2 m. - v. 7 d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1783

http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=3156&pnum=55
 
IKONEN, Britha Erichsdr: (I30062)
 
15468 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8462001
Död / Begravd: 10.4.1784 / 14.4.1784
By / Gård: Kaukjervi
Avliden: vda: Anna Hindr:dr: Rocka
Dödsorsak / Ålder: vatusot / 37 år 6 m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1784 
ROKKA, Anna Henrichsdr. (I30064)
 
15469 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8462159
Död / Begravd: / 3.4.1785
By / Gård: Wammeljervi
Avliden: vda: Maria Påhlsdr:
Dödsorsak / Ålder: barnsäng / 40 år - m. - v. - d.
KARJ:HAUPP: D:ca Judica
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1785 
HYRRI, Maria Paulsdr. (I30183)
 
15470 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8466496
Död / Begravd: 29.12.1808 / 3.1.1809
By / Gård: Ino /
Avliden: Stephan Rocka
Dödsorsak / Ålder: stiche / 65 år - m. - v. - d.
Anhöriga: Hendr: Rocka
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1808 
ROCKA, Staphan Hendrichson (I30148)
 
15471 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8470502
Död / Begravd: 4.7.1829/5.7.1829
By / Gård: Kauckjärwi
Avliden: Bds: Joseph Kocko
Dödsorsak / Ålder: hets:feber/50 år - m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1829 
KOKKO, Joseph Josephsson (I30077)
 
15472 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8460446
Död / Begravd: / 16.5.1770
By / Gård: Hämäs
Avliden: enka värd: Maria Joh:dr
Dödsorsak / Ålder: / 63 år - m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1770 
JOHANSDOTTER, Maria (I30180)
 
15473 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8460805
Död / Begravd: 7.10.1774 / 12.10.1774
By / Gård: Ino
Avliden: hust: Margareta Falck
Dödsorsak / Ålder: bränd / 24 år - m. - v. 14 d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1774 
FALCK, Margaretha Andersdr. (I30149)
 
15474 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8462884
Död / Begravd: / 30.11.1788
By / Gård: Ino
Avliden: vda: Valborg And:dr: Rocka.
Dödsorsak / Ålder: andtäppa / 67 år - m. - v. - d.
KARJ:HAUPP: Dom: 1:mo adv:
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1788 
ANDERSDOTTER, Walborg (I30079)
 
15475 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8463090
Död / Begravd: / 20.12.1789
By / Gård: Kaukjervi
Avliden: vda: Anna Bert:dr: Tetri
Dödsorsak / Ålder: hiertklämma / 68 år - m. - v. - d.
Original komm.
KARJ:HAUPP: D:ca IV:ta adv:
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1789 
TETRI, Anna Bertilsdotter (I22620)
 
15476 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta
Länk till denna händelsen: http://hiski. genealogia/hiski?se+t8493764
Född / Döpt: / 28.12.1734
By / Gård.
Fader: Jöran  Påhlss:
Moder.
Barn:  Thomas.
Länkar SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1734 
OSOLANA, Thomas Jöranss. (I5824)
 
15477 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8493543
Född / Döpt: / 24.3.1730
By / Gård: 
Fader: Petter Kåcko
Moder: 
Barn: Jöran
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1730 
KOCKO, Jöran Pettersson (I30123)
 
15478 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8494232
Född / Döpt: /15.3.1743
By / Gård: Kaukj: /
Fader: Petter Kåcko.
Moder:
Barn: Joseph.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1743

Uusikirkko Vpl rippikirja, 1774-1786, UK774, Kuva 255, fol. 240:
Caukjärvi, Cocko.

Jöran Petters. f. 1733.
Hu: Walborg Matthsd. f. 1734.
... Carin Michelsdr. (Overstreget). f. 1700, d. 30-12-1799.
Son: Joseph, f. 1746.
Hu: Anna Henriksdr. (Overstreget). f. 1748, d. 10-4-1784.
Son: Staphan Jöranss. f. 1755.
Hu: Anna Westerinen.
Son: Andreas. f. 23-11-1763.

SonDr: Carin Josephsdr. f. 21-3-1769.
Dr: Brita Georgsdr. f. 25-8-1770.
SonDr: Eva Jespehsdr. f. 2-4-1771.
Dr: Hanna Jöransdr. f.3-7-1773.
SonDr: Sara Josephsdr. f.12-12-1773.
SonSon: Simon Josephss. f. 21-9-1776.
SonDr: Maria Staphansdr. f. 20-8-1778.
... ...
SonSon: Joseph Staphanss. f.23-3-1780.
... ...
SonSon: Johan Staphanss. f.27-12-1782.
.... ...
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=3156&pnum=255

Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8468859
Död / Begravd: 26.3.1821 / 1.4.1821
By / Gård: Kaukjervi /
Avliden: Värd Jouseph Peterss: Kocko
Dödsorsak / Ålder: stung / 79 år - m. - v. - d.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1821 
KOCKO, Joseph Pettersson (I30063)
 
15479 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8498149
Född / Döpt: 28.4.1773 / 30.4.1773
By / Gård: Caukj:
Fader: bd: Simon Cocko
Moder: Sara Salomonsd:r:
Barn: Johannes
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1773 
KOCKO, Johannes Simeonss. (I30133)
 
15480 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen:
http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8498720
Född / Döpt:
21.9.1776 / 23.9.1776.
By / Gård: Kaukj:
Fader: bd:  Joseph Kocko
Moder:
Anna Rocka
Barn: Simon
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1776

Uusikirkko Vpl syntyneet, 1765-1779, UK781, Kuva 105:
Nr. 60:

Simon: Født/døbt: 21-9-1776 / 23-9-1776.
Forældre: Joseph Kocko og Anna Rocka.
Faddere: Abraham Haikinen, if. Kirckjärvi. Jöran Petterss. och Walborg Mattsdr. fra Kaukjärvi.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=3390&pnum=105

Uusikirkko Vl , Rippikirja, 1790-1797, UK774-775, Kuva 223/fol. 213:
Kaukjärvi, Kocko:

Enk: Joseph Petersson? f: 174?

Dr. Catharina Josephsdr. 24-3-1769. Gift?
Dr. Eva Joesphsdr. Gift? 2-4-1771.
Dr, Sara Josephsdr. Gift? 12-12-1773.
So: Simon Josephssson, 21-9-1776.
Hu. Valborg Pihkanen.
So: Johan Sims: 1801, død.

So? Joseph Josephson. f. 23-7-1780.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/uusikirkko_vl/rippikirja_1790-1797_uk774-775/223.htm

Uusikirkko, Vpl rippikirja, 1804-1829, UK775, Kuva 36, fol 32:
Nr. 5:
Joseph Petri Kåcko (Overstreget, gamal och var død 182?): Født/Død: 1774 / 22-6-1823.
Son: Simon: Født / Død: 21-9-1776 / 6-2-1827.
Hu: Walborg Pihkain: Født: 23-7-1772.
Dtr: Eva: Født/Død: 1805. Gift i Talpola.
(Son Johan. 1809)

Son: Joseph Kåcko. f. 23-7-1780.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=3166&pnum=36

Nykyrka - Uusikirkko Vpl
Begravda
Länk till denna händelsen:
http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8470285
Död / Begravd: 18.5.1828 / 26.5.1828
By / Gård:  Kaukjärvi   
Avliden:  Bd:värd  Simon Kocko
Dödsorsak: / Ålder  hits:feber  56 år - m. - v. - d.
Länkar  SSHY - Digiarkisto:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1828 
KOKKO, Simon Josephsson (I2343)
 
15481 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Född / Döpt:  20.2.1802  23.2.1802.
By / Gård:  Kauckj:
Fader:  Joh:  Melloin. (Mellanen)
Moder:  Walb:  Pullinen.
Barn:  Matts
SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1802

Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Död / Begravd:  22.12.1867  26.12.1867.
By / Gård:  Talpola.
Avliden:  Bde.  Matts  Johs.  Mellonen.
Dödsorsak / Ålder  Håll och Styng  63 år - m. - v. - d.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1867 
MELLANEN, Matts Juhonpoika (I2341)
 
15482 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8501261
Född / Döpt:  9.2.1789 / 18.2.1789.
By / Gård:  Hyttilä.
Fader:  Mårthen  Hetain.
Moder:  Walb:  Michelsd:r:
Barn: Eric.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1789  
HETAIN, Eric Mårtinsson (I5267)
 
15483 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8493673
Född / Döpt: / 1.4.1733
By / Gård:
Fader: Petter Kockoin
Moder:
Barn: Jöran.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1733 
KOCKO, Jöran Pettersson (I30124)
 
15484 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8493690
Född / Döpt: 10.6.1733.
By / Gård
Fader: Jöran  Påhlss:
Moder:
Barn: Agneta.
Länkar SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1733

Uusikirkko Vl , Rippikirja, 1774-1786, UK774, Kuva 39, fol. 25:
Hämäs, Pullinen.

Jacob Georgss. f. 1742.
Hu: Anne Jöransdr. f. 1745.
Enke? Agneta Georgsdr. f.  1733, død 17-4-1782.
BrS: Johan Jörs. f. 1755.
Hu: Regina Jördr. f. 1760.
BrDr: Elisabetha. f. 1752.
BrDr: Walborg. f. 16-2-1764. Gift pag. 236.
Dr: Sara f. 30-3-1767.
...Son:  Jöran Joh: Son. f. 10-5-1780.
...Son: Johan Johansson. f. 21-5-1783.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/uusikirkko_vl/rippikirja_1774-1786_uk774/39.htm

Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8461694
Död / Begravd: 9.4.1782 / 17.4.1782.
By / Gård: Hämes.
Avliden:  ea:vda:  Agnetha Georgsdr: Osolanus.
Dödsorsak / Ålder:  styng / 49 år - m. - v. - d.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1782 
OSOLANA, Agneta Jöransdr. (I2511)
 
15485 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8493819
Född / Döpt: / 7.1.1736
By / Gård:
Fader; Petter Kocko
Moder:
Barn: Margaretha
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1736 
KOCKO, Margartha Pettersdr. (I30125)
 
15486 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8499599
Född / Döpt: 17.2.1781 / 21.2.1781
By / Gård: Wammeljärvi
Fader:  b: Eric Pihcan
Moder: Maria Kroufvar
Barn: Maria.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1781 
PIHKANEN, Maria Erichsdr. (I30111)
 
15487 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8500139
Född / Döpt: 24.7.1783 / 30.7.1783
By / Gård: Vammeljervi
Fader: b: Eric Pihkain
Moder: Maria Krouvari
Barn: Anna
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1783

Bliver måske gift med Marias mans Jaakko? 
PIHKANEN, Anna Erichsdr. (I30110)
 
15488 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8501692
Född / Döpt: 27.2.1791 / 2.3.1791
By / Gård: Wammeljervi
Fader: Eric Pitkäin
Moder: Maria Krouvari
Barn: Eva.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1791 
PIHKANEN, Eva Erichsdr. (I30112)
 
15489 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8503942
Född / Döpt: 1.3.1801/3.3.1801
By / Gård: Kaukj: /
Fader: Sim: Kocko.
Moder: Walb: Pihkain
Barn: Johan
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1801 
KOKKO, Johan Simonsson (I30114)
 
15490 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8504499
Född / Döpt: 2.8.1803/9.8.1803
By / Gård: Kauckj: /
Fader: Sim: Kocko
Moder: Walb: Pihkain
Barn: Sara
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1803 
KOKKO, Sara Simonsdr. (I30115)
 
15491 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8506044
Född / Döpt: 15.8.1809/22.8.1809
By / Gård: Kauckj: /
Fader: Sim:  Kocko
Moder: Walb: Pihkain
Barn: Johannes
Läkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1809 
KOKKO, Johannes Simonsson (I30116)
 
15492 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8506742
Född / Döpt: 19.3.1812/24.3.1812
By / Gård: Kaukjärfvi /
Fader: Sim. Kocko
Moder: Walb. Pihkain
Barn: Georg
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1812 
KOKKO, Georg Simonsson (I30117)
 
15493 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8507477
Född / Döpt: 16.12.1814/26.12.1814
By / Gård: Kuujärfvi
Fader: Sim. Kokko
Moder: Valb. Pihkain, 32.
Barn: Saara
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1814 
KOKKO, Saara Simonsdr. (I30118)
 
15494 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8508233
Född / Döpt: 9.7.1817/17.7.1817
By / Gård: Kaukjärvi /
Fader: Sim. Kocko
Moder: Walb. Pihkain, 33
Barn: Helena
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1817 
KOKKO, Helena Simonsdr. (I30119)
 
15495 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8509011
Född / Döpt: 13.3.1820/22.3.1820
By / Gård: Kaukjervi /
Fader: Sim. Kocko
Moder: Walb.  Pihkain, 38
Barn: Walborg
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1820 
KOKKO, Walborg Simonsdr. (I30120)
 
15496 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta
Länk till denna händelsen http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8494392
Född / Döpt: 2.6.1745.
By / Gård: Rieskj:
Fader: Simon Ikatti.
Moder.
Barn: Petter.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1745

Kuolemajärvi rippikirja, 1776-1783, UK794 I Aa:2, Kuva 113
Ivoin.

...
...
Petter Simonsson, f. 1745.
Hu: Regina Joh. dr., f. 1744.
SDr: Beata Christersd. f. 1766.
SSon: Johan, f. 1771.

S: Adam, f. 29-10-1775.
Dr: Eva Petersdr., f. 10-3-1778.
S: Jacob, f. 1-11-1779.
Dr: Elisabeth, f. 20-3-1783.
...
...
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=4914&pnum=113

Kuolemajärvi, Rippikirja, 1784-1798, UK794, Kuva 146:
Humola By:
...
...
Peter Simonss. Hasin, f. 1745.
hu. Sara Johans. dr. f. 17??
...
Elisabeth, f. 1783.
s: Michel f. 1794
dr. Hedvig, f. 1792?
s: Peter
s: Adam Nicolai
dr: Maria Nicolai?
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=4916&pnum=146

Kuolemajärvi, Begravda
Länk till denna händelsen http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t3736796
Död / Begravd:  1.4.1806 / 7.4.1806
By / Gård: Humola.
Avliden:  b:w: Peter  Simss: Hasain.
Dödsorsak / Ålder: styng /  61 år - m. - v. - d.
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0245&year=1806  
HASAIN, Peter Simonsson (I5375)
 
15497 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8493984
Född / Döpt: / 7.5.1738
By / Gård: Kaukj:
Fader: Petter Kåcko
Moder:
Barn: Petrus
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1738 
KOCKO, Johan Pettersson (I30126)
 
15498 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Döpta
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8498059
Född / Döpt: 14.11.1772 / 18.11.1772
By / Gård: Ino
Fader: bd: Staphan Rocka
Moder: Margaretha Falck
Barn: Carin
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1772


Nykyrka - Uusikirkko Vpl. Begravda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8461753
Död / Begravd: 11.9.1782 / 18.9.1782
By / Gård: Ino
Avliden: dr: Catharina Rocka
Dödsorsak / Ålder: lifsiuka / 9 år 9 m. - v. 27 d.
Anhöriga: Staphan Hendrici Rocka
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1782 
ROCKA, Catharina Staphansdr. (I30150)
 
15499 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Vigda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8542955
Lysning / Vigd: / 10.12.1749
Man
By / Gård: Caucki:
Namn: Thomas Stephanss:
Hustru
By / Gård: Toivola
Namn: p: Maria Jöransd:r
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1749 
Familie: Thomas Stephansson KOCKO / Maria JÖRANSDOTTER (F10050)
 
15500 Nykyrka - Uusikirkko Vpl, Vigda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8543030
Vigd: 20.11.1752.
Man
By / Gård: Hämes.
Namn: Jöran Jöranss:
Hustru
By / Gård: Candeljärfvi.
Namn: Agneta  Jöransd:r. (Osolanus?)
Länkar SSHY - Digiarkisto http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0592&year=1752 
Familie: Jöran Jöranss. PULLINEN / Agneta Jöransdr. OSOLANA (F920)
 

      «Forrige «1 ... 306 307 308 309 310 311 312 313 314 ... 589» Næste»