Match 22,051 til 22,100 fra 29,411
| # |
Notater |
Knyttet til |
| 22051 |
Vesterø KB 1833 nr. 196, opslag 44-fødte kvinder, side 89:
Giertrud Marie.
Forældre: Søren Lausen og hustru Else Kierstine. Huusmand af bondestanden i Vester.
Qvinde faddere: Erich Chr. kone Grethe (Gjertrud Margrethe?) og Anne Andersdatter. Erich Christen.
K: Bødker Niels i Bauch og And: Gaarn Sørholt i Vester.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411002,75937333
Vesterø KB 1878 nr. 6, opslag døde kvinder:
Gjertrud Marie Sørensen. Hmd Andreas Nielsen hustru, Vesterø. 46 aar. 2. gang gift.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411036,75938014 | SØRENSDATTER, Giertrud Marie (I34122)
|
| 22052 |
Vesterø KB 1854 nr. 10, opslag 5-viede, side 209:
Ungkarl Niels Jensen af Vesterø, 35 aar.
Pigen Gjertrud Marie Sørensdatter, 22 aar.
Forlovere: Andreas Nielsen Jørgensen og Søren Sørensen Krobek.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411015,75937550 | Familie: Niels JENSEN, Kok / Giertrud Marie SØRENSDATTER (F11350)
|
| 22053 |
Vesterø KB 1855 nr. 8, opslag 15-fødte mænd, side 23:
Jens Christian Nielsen. Døbt i kirken den 1? (må være den 15?) juli.
Forældre: Niels Jensen /:Kok:/ sømand og husmand og hustru Gjertrud Marie Sørensdatter.
M-Faddere: Andreas N. Jørgensen af Hals. Tømmermand Christen Christensen Madigaard og møller og tjener Anders Madsen.
Q-Faddere: A. Madsens hustru, Ane Christensdatter. Skipper S. Sørensens hustru, Mannasie Ottesdatter.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411013,75937520
FT-1880, Hjørring, Læsø, Vesterø, Vesterø Sogn Læsø, Et Huus, 7 (5), C6499
1. Jens Christian Nielsen, 24, Gift, Huusfader, Sømand Matros, Vesterø, Læsø.
2. Nicoline Kirstine Jakobsen, 25, Gift, hans Hustru, Byrum Sogn, Læsø.
3. Niels Christian Magnus Nielsen, 1, Ugift, Deres Søn, Byrum Sogn, Læsø.
FT-1890, Hjørring, Læsø, Vesterø, Vesterø sogn, et Hus, 127, C6874
1. Jens Chr. Nielsen, 34, Gift, Husfader, Sømand, Vesterø Sogn
2. Nicoline Kirstine Jacobsen, 35, Gift, Husmoder, Byrum Sogn
3. Jacob Carl Nielsen, 9, Ugift, Barn, Vesterø Sogn
4. Magnus Chr. Nielsen, 7, Ugift, Barn, Vesterø Sogn
5. Jensine Kirstine Nielsen, 6, Ugift, Barn, Vesterø Sogn
6. Caroline Juliane Nielsen, 3, Ugift, Barn, Vesterø Sogn
7. Jacob Jacobsen Asaa, 72, Enkemand, Aftægt, Asaa.
FT-1901, Hjørring, Læsø, Vesterø, -, -, 189, D9340
1. Jens Christian Nilsen, 18550625, G, Husfader, Vesterø
2. Nikoline Kristine Nilsen, 18551222, G, Husmoder, Byrum
3. Jakob Karl Nilsen, 18800827, U, Barn, Sømand, Vesterø
4. Magnus Kristian Nilsen, 18820714, U, Barn, Vesterø
5. Jensine Kirstine Nilsen, 18830925, U, Barn, Tjenestepige, Vesterø
6. Karoline Juliane Nilsen, 18860917, U, Barn, Tjenestepige, Vesterø
7. Julia Magrethe Nilsen, 18901024, U, Barn, Vesterø
8. Otto Antonius Nilsen, 18920901, U, Barn, Vesterø
9. Nikoline Nitalia Nilsen, 18980123, U, Barn, Vesterø. | NIELSEN, Jens Christian (I34082)
|
| 22054 |
Vesterø KB 1871 nr. 5, opslag 32-fødte kvinder, side 141:
Nicoline Marie Nielsen. Hjemmedøbt af lære ...- den 14. marts.
Forældre: Husmand Niels Jensen /:Kok:/ og hustru Gjertrud Marie Sørensen af Vesterø.
Faddere: Pigen Kirstine Bjørnsdr. Sørensen af Vesterø. Pigen Ane Pedersdr. Jørgensen og ... Andreas Jørgensen af Byrum. Capt. Søren Sørensen og hmd. Thomas Jensen i Vesterø.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411027,75937803 | NIELSEN, Nicoline Marie (I34127)
|
| 22055 |
Vesterø KB 1878 nr. 4, opslag 20.viede, side 291:
Ungkarl Andreas Nielsen, 29 aar, søn af parcellist Niels Christensen og hustru Ane Kirstine Sørensd? af Græsted.
Enke efter husmand Niels Jensen af Vesterø, Gjertrud Marie Sørensdatter, 40 aar.
Forlovere: Andreas Jørgensen og Niels Sørensen.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=21695815#411024,75937734 | Familie: Andreas NIELSEN / Giertrud Marie SØRENSDATTER (F11351)
|
| 22056 |
Vesterø KB 1880 nr. 9, opslag 15:
Jakob Carl Nielsen.
Forældre: Sømand Jens Christian Nielsen og hustru Nicoline Kierstine Jakobsen i Vesterø.
Faddere: Husmand Jakob Jakobsens hustru i Byrum. Pigen Maren Nielsen, Vesterø. Hmd Jakob Jakobsen i Byrum. Sømand Jens Bjørn Nielsen og sømand Søren Peter Sørensen, vesterø.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127960#172042,28884611
Omø KB 1940 nr. 0, opslag 99, side 188:
Jacob Carl Nielsen.
Død den 15. juli 1940 på Rigskhospitalet, København.
Fyrpasser boende påa Omø, Vester Flakkenbjerg Herred, Sorø Amt. Født paa Vesterø, Vesterø sogn, Horns H, Hjørring A, 1880, 27. august. Søn af sømand Jens Christian Nielsen og hustru Nicoæne Kirstine , født Jacobsen, Vesterø. Var gift med Christiane Karoline Nielsen, boende paa Omø.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17117644#154434,25755871 | NIELSEN, Jakob Carl (I34044)
|
| 22057 |
Vesterø KB 1898 nr. 3, opslag 51, side 50:
Nikoline Nitalia Nielsen.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127960#172044,28884930 | NIELSEN, Nikoline Nitalia (I34120)
|
| 22058 |
Vestr Bølle KB 1689 fol. 7/12. jpg:
Dom 24. Trin, som indfaldt den10. november, havde Christen Andersen i Vesterbølle et drengebarn udi Vesterbølle kirke, som tilforn den 3. november var hjemmedøbt og kaldet Niels. Anders ...sens kone i Vesterbølle, nafnlig Anne Sørensdatter bar barnet.
Faddere: Jens Andersen. Matz Nielsen Fisker. Christen Nielsen Vestergaard. Maren Jensdatter og Kirsten Jensdatter. Alle af Vesterbølle. | CHRISTENSEN, Niels (I15263)
|
| 22059 |
Vestr Bølle KB 1749 opslag 37, side 38:
Dom XV a Festo Trin: Døbt Hans Clausen af Vesterbølle, hans søn kaldet Christen, frembaaren af Karen Aarup.
Test: Jens Clausen. Jens Foulum. Christen Frimand?. Mads Nielsens hustru af Svingelbjerg.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127940#172003,28877264
FT-1787, Viborg, Rinds, Vester Bølle, Westerbølle Bye, 13. familie, A4650
1. Christen Hansen, 38, Gift, hosbonde, bonde og gårdbeboere.
2. Kirsten Mikkelsdatter, 51, Gift, madmoder.
3. Christen Xstensen, 22, Ugift, tjenestekarl.
4. Inger Andersdatter, 42, Ugift, tjenestepige.
5. Hans Nielsen, 13, Ugift, tjenestedreng.
6. Giertrud Mikkelsdatter, 49, Enke(mand), konens søster, spinder [etc.].
FT-1801, Viborg, Rinds, Vester Bølle, Westerbølle Bye, 13. Familie, B8449
1. Christen Hansen, 50, Gift, Huusbonde, Bonde og Gaardbeboer.
2. Kirsten Michelsdatter, 65, Gift, Hans Kone.
3. Jacob Poulsen, 33, Gift, Tienestefolk.
4. Anne Nielsdatter, 23, Ugift, Tienestefolk.
5. Giertrud Andersdatter, 15, Ugift, Tienestefolk.
6. Laus Knudsen, 66, Gift, Mand, Inderste gaaer i Dagleje.
7. Anna Olesdatter, 34, Gift, Hans Kone.
8. Ellen Lausdatter, 7, Ugift, Deres Barn. | HANSEN, Christen (I32680)
|
| 22060 |
Vestr Bølle KB 1755 opslag 82/side 77b:
Den 30. december: Niels Mortensen og Maren Andersdatter af Knudstrup.
Trolovede den 19. november.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127940#172003,28877309 | Familie: Niels MORTENSEN / Maren ANDERSDATTER (F7644)
|
| 22061 |
Vetil - Veteli, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8764925
Död / Begravd: 12.2.1773 / 28.12(2?).1773
By / Gård: Rör. / Hannila
Avliden: Wärd:n Maria Johansd:r
Dödsorsak / Ålder: åld. / 84 år - m. - v. - d.
Original komm., ALKUPKOMM: e.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1773
Født: Svartsjö.
Kilde: https://www.myheritage.dk/FP/search-plans.php?colId=40000&itemId=195898614&indId=externalindividual-aaee80adf63f1d9440eca580fd6b054f&mrid=1d7332c5dab50580edf632d27d23a2e5&rfr=rm_review | SVARTSJÖ, Maria Johansdr. (I30287)
|
| 22062 |
Vetil - Veteli, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8775408
Född / Döpt: 11.7.1725 / 18.7.1725
By / Gård:
Fader: Eric Hannila.
Moder:
Barn: Mattz.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1725
Veteli rippikirja, 1755-1774, UK549, Kuva 26, fol. 176:
Röring By. Hannila.
Enk: Maria Johansdr., f. 1689, død 12-2-1773.
V: Matts Ericsson, f. 11-7-1725.
V:Hu: Maria Jacobsdr., f. 19-6-1733.
V:Dr: Maria Mattsdr., f. 17-7-1754.
?:Dr: Anna Mattsdr., f. 12-12-1759.
V:Son: Johan Mattsdr.22-6-1761.
... 4 personer overstreget.
V:Dr: Brita Mattsdr., f. 8-10-1764.
Dr: Carin Mattsdr., f. 27-12-1756
V:Dr: Lisa Mattsdr., f. 11-9-1766.
... 5 personer.
V:son: Jacob Mattsson, f. 30-8-1771.
V:Son: Matts Matsson, f. 30-8-1771. | HANNILA, Mattz Ericsson (I30247)
|
| 22063 |
Vetil - Veteli, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8778140
Född / Döpt: 19.3.1766 / 22.3.1766
By / Gård: Kåustby
Fader: Jacob Mattss: Wiitala.
Moder: Maria Mich:dr
Barn: Matthias
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1766
Kaustinen rippikirja, 1786-1791, MKO5-9 I Aa:2, Kuva 64, fol. 64B:
Skogs=G:lag. Wijtala.
... Forældre.
Jacob Matsson.
Hu: Maria Michelsdr.
...
Son: Johan Jacobsson, f. 10-10-1763
Hu: Maria Larsdar., f. 12-9-1765.
Son: Matts Jacobsson, f. 19-3-1766.
Hu: Lisa Mattsdr., f, 11-9-1766.
S:Dr: Maria Mattsdr., f. 18-9-1789.
S:S: Jacob Matsson9-12-1790.
Sviger for? (til Jacob Mattsson).
Michel Johansson, f. 29-3-1713, død 15-7-1789.
Hu: Brita Larsdr., f. 15-7-1711, død 1791.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28895&pnum=64
Kaustinen rippikirja, 1807-1813, MKO20-25 I Aa:5, Kuva 69, fol69B:
Tast Ginger? Lag? Witala:
Mats Jacobson, f. 19-3-1766.
Hu: Lisa Mattsdr. f. 11-9-1766.
Dr: Maria Mattsdr., f. 18-9-1789.
S: Jacob Mattsson, f. 9-12-1790.
s: Johan Mattsson, f. 31-4 1794.
S: Erich Mattsson, f. 7-1-1797.
S: Abaham Mattsson, f. 204-1806, død ?-5-1825.
Hust? Maja ?sacdr., f.8-11-1794
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28898&pnum=69
Kaustinen rippikirja, 1829-1838, MKO35-42 I Aa:8, Kuva 85, fol. 87:
Tast ..., No. 26, Wiitala.
Gl. Sexman, Matts Jacobsson, f. 19-3-1766. Død 22-6-1823.
Hu: Lisa Mattsdr., f. 11-9-1766.
VB Son: Jacob Mattsson, f. 9-12-1790.
Hu: Lisa Jacobsdr., f. 15-11-1792.
Dr: Lisa Jacobsdr., f. 25-11-1815. Se pag. 88.
Dr: Anna Jacobsdr., f. 19-8-1818.
S: Matts Jacobsson, f. 7-2-1820.
Dr: Maria Jacobsdr., f. 13-6-1823. Død.
S: Jacob Jaconsson, f. 3-9-1827. Død.
Familien flyttede til Vetil 11-5-1835?
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28901&pnum=85
Kaustby - Kaustinen, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t2970905
Död / Begravd: 22.6.1833 / 30.6.1833.
By / Gård:
Avliden: Gl. sexmannen* Matts Jacobss. Viitala.
Dödsorsak / Ålder: lungsot / 67 år 3 m. - v. 3 d.
Egen komm.
Original komm.: ALKUPKOMM: g.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0183&year=1833
*) Kyrcko Wärd?
Link til Kaustina KB Kuva 6, fol. 481:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28921&pnum=6 | VITALA, Matthias Jacobsson (I30226)
|
| 22064 |
Vetil - Veteli, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8778188
Född / Döpt: 11.9.1766 / 14.9.1766
By / Gård: Röringeby /
Fader: Matts Erichss: Hannila
Moder: Maria Jacobsdr.
Barn: Elisabeth
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1766
Kaustinen rippikirja, 1839-1846, MKO43-50 I Aa:9, Kuva 139, fol. 147:
Metsä By, Tast, No. 11, Witala.
Kyrko Sexmann (Kyrkovärd?).
Vb: Johan Matsson, f. 30-1-1794.
Hu?: Maria Jacobsdr. f. 2-11-1794 Kommen ifrån: Tast.
Son Jacob Johansson, f. 30-4-1818
Hu? Maria Andersdotter, f. 19-12-1823. ...
Dr. Anna Johansdr., f. 7-7-1821, gift.
Son: Matts Johansson, f. .. 1823.
Enk: Lisa Mattsdr. f, 11-9-1766, død 3-2-1845.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28902&pnum=139
...
Kaustby - Kaustinen, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t2971459
Död / Begravd: 3.2.1845 / 9.2.1845
By / Gård:
Avliden: Gl.mor Lisa Matts d:r Wiitala.
Dödsorsak / Ålder: Kallbr. /78 år 4 m. - v. 22 d.
Original komm: ALKUPKOMM: Enka.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0183&year=1845 | HANNILA, Elisabeth Mattsdr. (I30227)
|
| 22065 |
Vetil - Veteli, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8773399
Född / Döpt: 14.10.1677 / 0.0.1677
By / Gård:
Fader: Johan Pollare
Moder::
Barn: Brita
Original komm., ALKUPKOMM: +21, TALLKOMM: 6 1751
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1677
Vetil - Veteli, Begravda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8763513
Död / Begravd: 0.0.1751 / 30.3.1751
By / Gård:
Avliden: hustr. Brita Johansdr.
Dödsorsak / Ålder:
Anhöriga: Hindr. Ruuska
Original komm: ALKUPKOMM: * 14, TALLKOMM: 10 1677
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1751
Veteli syntyneet-vihityt-kuolleet, 1673-1771, UK551, Kuva 188
Den 30. juni: Begravet Hendr. Ruuskas hustru, Britha Johansdr. Født 14. OCT 1677.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=932&pnum=188
Kilde: https://www.myheritage.dk/research/collection-1/myheritage-family-slaegtstraeer?itemId=401520821-1-500254&indId=externalindividual-4c31458eed782d1bb287c3b29304ed2e&mrid=11d0fb8392726e17227b2206433aa939&action=showRecord&recordTitle=Brita+Johansdotter+Ruuska+%28born+Pollari%29 | POLLARI, Britha Johansdr. (I30305)
|
| 22066 |
Vetil - Veteli, Döpta:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8775885
Född /Döpt: 10.7.1735 / 13.7.1735
By / Gård:
Fader: Matz Anderson Wirkala.
Moder: Malin Hansdr.
Barn: Jacob
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1735
Kaustinen rippikirja, 1779-1785, MKO1-4 I Aa:1, Kuva 54, fol. 53:
Skogs-G:lag, Wijtala.
Michel Jöransson, f. 24-9-1713.
Hu: Brita Larsdr., f. 17-7-1711.
Husbonden:
Måg: Jacob Mattsson, f. 10-7-1735.
Hu: Maria Michelsdr., f. 18-1-1736.
... Dr: Brita Jacobsdr., f. 6-9-1760. Gift i Teiri Kangas.
Dr: Margeta Jacobsdr. f. 6-4-1762.
Son: Johan Jacobsson, f. 10-10-1763.
Son: Matts Jacobsson, f. 19-3-1766.
Dr: Maria Jacobsdr., f. 3-10-1768.
Son: Eric Jacobsson, f. 18-7-1772.
Dr: Carin Jacobsdr., f. 14-10-1773.
Dr: Malin Jacobsdr., f. 18-5-1775.
Son: Carl Jacobsson, f. 24-8-1780.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=28894&pnum=54 | WIRKALA, Jacob Mattsson (I30228)
|
| 22067 |
Vetil - Veteli, Vigda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8792366
Lysning / Vigd: / 22.8.1697
Man
By / Gård:
Namn: Hendric Ers. Ruuska
Hustru
By / Gård: Pollaren
Namn: Pig. Brita Johansd:r
Länkar
SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1697 | Familie: Henrik Eriksson RUUSKA / Britha Johansdr. POLLARI (F10103)
|
| 22068 |
Vetil - Veteli, Vigda:
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8792889
Lysning / Vigd: 2.11.1758
Man: By / Gård: Kåustby /
Namn: Jacob Matsson Witala
Hustru: By / Gård
Namn: Bd:r Maria Michelsd:r
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1758
Link til Vetil KB 1758, kuva 48, fol. 41B:
Den 2. november: Kaustby. Witala. Jacob Matsson med b. dr. Maria Michelsdr. i full skrud.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=932&pnum=48 | Familie: Jacob Mattsson WIRKALA / Maria Michelsdr. WIJTALA (F10073)
|
| 22069 |
Vetil - Veteli, Vigda
Länk till denna händelsen: http://hiski.genealogia.fi/hiski?se+t8792781
Lysning / Vigd: / 14.11.1748
Man
By / Gård:
Namn: Mats Erss: Hannila.
Hustru
By / Gård:
Namn: P. Maria Jacobsd:r Finnile.
Länkar, SSHY - Digiarkisto: http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?plid=0614&year=1748 | Familie: Mattz Ericsson HANNILA / Maria Jacobsdr. FINNILÄ (F10077)
|
| 22070 |
Vetser Tostrup KB 1801 opslag 194, side 191b
No.5: Toirsdagen den 30. juni , blev Inger, Vamens enches stifdatter, Anne Kristensdatter begraven paa Tostrup krkegaard, 17 aar gl.
https://arkivalieronline.rigsarkivet.dk/da/billedviser?epid=17125900#168180,28242970 | CHRISTENSDATTER, Anne (I28930)
|
| 22071 |
VFT-1787, iborg, Hindborg, Dølby, Øster Dølbye, 35, C6832
1. Christen Jacobsen 47 Gift Husbonde Bonde og gaardbeboer
2. Dorthe Pedersdatter 39 Gift Madmoder
3. Anne Christensdatter 2 Ugift Deres datter
4. Hans Nielsen 33 Ugift Tjenestefolk
5. Niels Christensen 21 Ugift Tjenestefolk
6. Anne Pedersdatter 26 Ugift Tjenestefolk
7. Anne Jensdatter 15 Ugift Tjenestefolk
8. Peder Christensen 11 Ugift Tjenestefolk
9. Jens Erichsen 15 Ugift Tjenestefolk
FT-1801, Viborg, Hindborg, Dølby, Dølbyegaard, , 4, B8986
1. Christen Jacobsen, 60, Gift, Husbonde, Bonde og gaardbeboer
2. Doret Pedersdatter, 51, Gift, Hans kone
3. Anne Christensdatter, 15, Ugift, Deres datter
4. Christen Jensen, 26, Ugift, Tjenestekarl, National soldat
5. Clemen Andersen, 25, Ugift, Tjenestekarl
6. Laus Andersen, 15, Ugift, Tjenestedreng
7. Anne Nielsdatter, 30, Ugift, Tjenestepige
8. Maren Stephansdatter, 22, Ugift, Tjenestepige
9. Helvig Nielsdatter, 9, Ugift, Tjenestepige. | JACOBSEN, Christenn (I31859)
|
| 22072 |
Vggerby KB 1754 fol. 69:
Begravet den 6. august: Søren Christensen Torndal. 80 aar og 9 mdr. | CHRISTENSEN, Søren (I24219)
|
| 22073 |
Vggerby KB 1814 nr. 16/opslag 14:
Morten Lassen. Aftægtsmand i Veggerbye. 69 aar.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127652#171456,28778469 | LASSEN, Morten (I27504)
|
| 22074 |
Viborg Amt Rinds Herred Vesterbølle Sogns Kirkebog 1681-1762, 1738, Opslag 2/side 25b:
Dom Læt. (= 4 søndag i fasten = 16 marts) døbt Giver Jacobsens datter i Svingelberg kaldet Mette, frembaaren af Lisbeth Døstrup.
Faddere: Niels Vestergaard, Christen Møllers datter Mette og Christen Snedker i Svingelberg.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127940#172003,28877256
Viborg Amt Rinds Herred Vesterbølle Sogns Kirkebog 1773-1841, 1786, opslag 70/side 93 :
Den 12. februar begravet Laust Hansens hustru Mette Giversdatter af Svingelberg, 48 aar.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127940#172004,28877402
Kilde: https://www.myheritage.dk/person-9000823_197922271_197922271/mette-giversdatter | GIVERSDATTER, Mette (I32179)
|
| 22075 |
Viborg amt, Rinds-Gislum Herreder, Realregister, Rinds-Gislum Herreder Gislum, 1860 - 1955 - opslag 73, side 71. Adkomst, (Skab J nr. 326):
Nr 2: Tilladelse at hensidde i uskiftet bo, for Peder Poulsens enke, Johanne Marie Lauridsdatter, læst 31. januar 1861, som adkomst for hende.
Nr. 3: Skjøde, læst 31. januar, fra Johanne Marie Laursidsdatter til sønnen Poul Pedersen (Z688)
Nr. 4: Skjøde, læst 25. juli 1861 fra Poul Pedersen til Christen Christensen Thøgersen. (R 93)
http://ao.salldata.dk/vis1.php?side=73&bsid=28450&kb=Viborg+amt%2C+Rinds-Gislum+Herreder%2C+Realregister%2C+Rinds-Gislum+Herreder+Gislum%2C+1860+-+1955
| PEDERSEN, Poul (I37439)
|
| 22076 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM) - opslag 12: af 62 opslag:
1757 Dominic 19. post Trinitat: Jens Christensen i Ettrup et barn til daaben kaldet Inger, frembaaren af skolemesterens hustru i Fielsøe, Maren Madsdatter.
Testes: Anders Christensen. Peder Christensen. Byrial Jensn. Maren Christensdatter.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=12
Levede i 1773.
Fra Jan Hedegaard Skov 2018:
Nygaard har også nævnt søsteren, Inger, to gange;
http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=88510&sort=e
http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=88511&sort=e
Den sidste er henvisning til hendes ægteskab med Jens Thomassen Mølgaard (nr. 6 på højre side);
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=167054&side=66 | JENSDATTER, Inger (I20623)
|
| 22077 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM) - opslag 60: af 62 opslag:
Anno 1769 Dom. 5. post Trinit: Blev trolovede Lars Beg af Klotrup og Kiersten Jensdatter af Ettrup.
Forlovere: Jacob Simonsen og Niels Vandrup.
Copulerede Dom 10? post Trinit.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=50 | Familie: Laurits Jensen BEEG / Kirsten JENSDATTER (F2501)
|
| 22078 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM) - opslag 7: af 62 opslag:
Den 1. december: Jens Christensen i Ettrup et barn formedels sin svaghed i hjemmedøbt, kaldet Niels, som døde den 4. december.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=7 | JENSEN, Niels (I30833)
|
| 22079 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1743 - opslag 48: af 62 opslag:
Den 7. august blev Jens Christensen og Maren Mogensdatter trolovede og den 23. oktober sammenviet i Fielsøe kirke.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=48 | Familie: Jens Christensen THYBOE / Maren MORTENSDATTER (F2502)
|
| 22080 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1744 - opslag 5: af 62 opslag
Dominic Vocem jucunditatis. Jens Christensen i Ettrup et barn til daaben, kaldet Jens, frembaaren af Inger Mortensdatter.
Testes: Niels Jensen. Christen Jensen. Byrial Jensen. Birgithe Jensdatter.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=5
Levede i 1773. | JENSEN, Jens (I20626)
|
| 22081 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1745 - opslag 5: af 62 opslag:
Dominic Cantate: Jens Christensen i Ettrup et barn til daaben, kaldet Kirsten. Frembaaren af Byrial Jensens hustru.
Testes: Byrial Jensen. Jens Begg. Christen Nielsen. Mette Mogensdatter.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=5 | JENSDATTER, Kirsten (I7661)
|
| 22082 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1748 - opslag 7: af 62 opslag:
Dominica 4. post Trinit: Jens Christensen i Ettrup, et barn til daaben, kaldet Christen, fremb. af F.B (Måske Bendid Povelsdatter, som også frembærer Niels?).
Test: Peder Ladefoged? Byrial Jensen. Ole ...
(Skrevet ind mellem to andre - svært at tyde)
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=7&height=939
FT-1787, Viborg, Rinds, Fjeldsø, Ettrup Bye, 3. familie, A4637
1. Christen Jensen, 38, Gift, hosbonde, fæstebonde.
2. Maren Pedersdatter, 37, Gift, madmoder.
3. Jens Christensen, 10 - barn af 1. ægteskab.
4. Maren Christensdatter, 9 - barn af 1. ægteskab.
5. Peder Christensen, 7 - barn af 1. ægteskab.
6. Niels Christensen, 1 - barn af 1. ægteskab.
7. Jens Pedersen, 30, Ugift, tjenestekarl.
8. Kiersten Nielsdatter, 72, Enke(mand), konens moster, nyder ophold hos hendes slægt.
FT-1801, Viborg, Rinds, Fjeldsø, Ettrup bye, 3, B6660
1. Christen Jensen, 52, Gift, huusbonde, Selvejer og gaardbeboer.
2. Maren Pedersdatter, 51, Gift, hans kone.
3. Jens Christensen, 24, Ugift, deres børn.
4. Maren Christensdatter, 23, Ugift,deres børn.
5. Peder Christensen, 23, Ugift, deres børn. | THYBOE, Christen Jensen (I20610)
|
| 22083 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1751 - opslag 8: af 62 opslag
Festo Trinitatis: Jens Christensen et barn til daaben, kaldet Niels: Frembaaren af Bendid Povelsdatter i Ettrup.
Testes: Niels Jens i Torrup. Ladefoged paa Rastrup Peder Christensen. Christen Nielsen i Ettrup.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=8
Nykøbing Mors KB side 144:
Købmand Niels Ettrup begravet den 6. februar 1807.
http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=88531&sort=e
Nedenståen notat fra Jan Hedegaard Skov, 17-10-2018:
Grunden til at jeg ser på denne familie er; Sønnen Niels har jeg en mistanke om er Niels Jensen Ettrup, som er nævnt i Nygaards sedler http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=88538&sort=e
og
FT-1787, Thisted, Morsø Sønder, Nykøbing Mors Købstad, Østergade, 23, B3654
1. Niels Ettrup, 36, Gift, Hosbonde, Kjøbmand. f~1751.
2. Mariane Holst, 40, Gift, hans hustrue.
3. Anna Cathrine Eshou, 11, Ugift, fosterdatter.
4. Christen Poulsen, 24, Ugift, Tjenestefolk.
5. Bodil Espersdatter, 28, Ugift, Tjenestefolk.
6. Inger Ettrup, 28, Ugift, mandens syster. f~1759.
FT-1801, Thisted, Morsø Sønder, Nykøbing Mors Købstad, Al Gaden, 7, B6017
1. Niels Ettrup, 49, Gift, Hosbonde, Kjøbmand
2. Karen Wandborg, 29, Gift, Hans Kone
3. Niels Ettrup, 3, Ugift, Deres Børn
4. Hans Ettrup, 2, Ugift, Deres Børn
5. Mariane Ettrup, 5, Ugift, Deres Børn
6. Peder Lassen, 42, Ugift, Tienestefolk
7. Jesper Sæbye, 18, Ugift, Tienestefolk
8. Karen Sørensdatter, 33, Ugift, Tienestefolk
9. Karen Sørensdatter, 18, Ugift, Tienestefolk
10. Ane Chatrine, 26, Ugift, Tienestefolk
11. Peder Jensen, 60, Ugift, Logerende, Ernærer sig af gaver.
Hans første kone, Mariane Holst, havde relationer til Rinds Herred, som kunne tyde på at Niels også kom derfra (og ikke fra Ettrup ved Hurup i Thy), men dette er gisninger. Men hans søster i FT må begrænse antallet af muligheder, og deres alder passer fint ind her.
Der mangler vel blot en bekræftelse mere af antagelsen, som f.eks. faddere ved de andres søskendes børn.
At han står fadder med navnet Ettrup blandt søskendes børn, havde du allerede. Perfekt. Men at han allerede i 1778 blev kaldet Ettrup kommer lidt bag på mig. Nygaards sedler nævner ham første gang i 1783 (foged ved Holmgård). Men han må så være flyttet væk fra Ettrup i 1778 eller før.
Ud fra FT1801 har du allerede fundet 3 af hans børn. Nygaards Sedler giver lidt flere;
http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=88525&sort=e
Børnene får han med Karen Hvistendahl Vandborg. Deres vielse er her;
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=162175&side=36 | ETTRUP, Niels Jensen (I20621)
|
| 22084 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1761 - opslag 14: af 62 opslag:
Dominic: 16 post Trinitat: Jens Christensen i Ettrup et barn hjemmedøbt, kaldet Morten. Hans daab blev publiceret Dominic 19. post Trinit, frembaaren af Nielses kone i Spanggaard*, Anne Nielsdatter.
Testes: Peder Ladefoged af Giedsted, Jens Jensen Begg. Christen Sørensen skoleholder i Fielsøe.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=14
Levede i 1773.
*)
FT 1787, Viborg, Rinds, Vester Tostrup, Spanggaard, 1, A4413
1. Christen Christensen, 28, gift, husbond, bonde og gårdbeboer.
2. Birthe Jacobsdatter, 48, gift, madmoder.
3. Niels Jensen, 36, ugift, tjenestekarl.
4. Karen Magrethe Jensdatter, 18 - tjenestepige.
5. Birthe Lauridsdatter, 10 - tjenestepige. | THYBOE, Morten Jensen (I20625)
|
| 22085 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1763 - opslag 15: af 62 opslag:
Den 29. december: Jens Christensen i Ettrup et barn hjemmedøbe, kaldet Sille Marie, hvis daab blev publiceret Dominica 3. Advent, frembaaren af Willum Jensens hustru, Anne Nielsdatter.
Testes: Anders Thyboe af Ulstrup. Jens Dalsgaard. Jacob ... ...
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=15
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM) - opslag 41: af 62 opslag
Dominic 19. post Trinitat: Jens Christensens barn i Ettrup, Sille Marie begravet, 3 aar gl.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=41 | THYBOE, Sille Marie Jensdatter (I30832)
|
| 22086 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1771 - opslag 18: af 62 opslag:
Dom: 2. post Ephiphan: Lars Beg et barn fremdøbt, kaldet Jens, i kirke Dom Sexagesima, 3. februar, frembaaren af Willum Jensens hustru af Ettrup, Anne Nielsdatter.
Test: Jens Christensen ibid. ... Mogens. Niels Beg og Anders Stenilds datter Mette Marie fra Glerup.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=18 | BEEG, Jens Lauritsen (I19135)
|
| 22087 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1778 - opslag 20: af 62 opslag:
Dom 12. post Trinit, den 6.september: Lars Beg et barn fremdøbt kaldet Kiersten Marie, som var i kirke Dom 18. p Trinit, frembaaren af Anne Jensdatter.
Test: Niels Ettrup. Willum Beeg. Jens Beeg og hans datter Ellitz.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=20 | LAURITSDATTER, Kirsten Marie (I19136)
|
| 22088 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1781 - opslag 20: af 62 opslag:
Den 12. februar Lars Beg et barn fremdøbt, kaldet Jens, som var i kirke Dom Oculi, den 18. marts, baaren af Mette Marie Jensdatter.
Test: Niels Ettrup. Jens Beg. Christen Thyboe og Giertrud Marie Nielsdatter.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=20
------
Hjemmedøbt 12 feb 1781, døbt 18 mar 1781 i Fjelsø kirke, † 23 maj 1850 i Bygum, Østerbølle Sogn, begravet 31 maj 1850 på Østerbølle Kirkegaard.
Kilde: http://www.skinnerup.org/beeg.htm | LAURITSEN, Jens (I19137)
|
| 22089 |
Viborg amt, Rinds, Fjelsø, 1741-1815 FKVD (EM), 1784 - opslag 22: af 62 opslag:
Dom Judica, den 28. marts: Lars Beg et barn hjemmedøbt, kaldet Niels. Frembaaren af Anne Jensdatter.
Test: Niels Ettrup. Jens Beg. Wullum Beg og Maren Pedersdatter.
http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=161809&side=22 | BEEG, Niels Lauritsen (I19138)
|
| 22090 |
Viborg bindingsregister 1757
Proveniens: D33-219 Viborg bindingsregister 1757 [Landsarkivet for Nørrejylland, Viborg]
31 mad. Svante Svartmand 53
Kilde:
http://www.sorenbogh.dk/vbr1757.php | HANSDATTER, Anne Marie (I3332)
|
| 22091 |
Viborg Bispearkiv
Kongelige bevillinger ægteskabsdispensationer
samt eftergivelse af lejermålsbøder m. v. 1653 - 1780
81 No 950.
Poul Roos, og Karen Pedersdatter af Stavn bye, Farstrup sogn, må udi ægteskab sammenkomme, uanset at de skal være hinanden udi tredie leed beslegtet. København den 26 junii 1733. Til Viborg Hospital 2 rdr.
Kilde: http://kkermit.dis-danmark.dk/Bispearkiver/Bispe_index.htm
Jyske registre 1733-1742
Film fra Rigsarkivet M 460494 - 460496
Kongelige bevillinger til ægteskab i forbudne led.
121
Poul Rovs [Roos?] af Stavn by i Farstrup sogn og Viborg stift, ægteskabs bevilling i tredie leed.
Bevilger og tillader, at Poul Roos og Karen Pedersdatter af Stavn by udi Farstrup sogn, må udi ægteskab sammenkomme, uanset at de skal være hinanden udi tredie led beslægtet. Hafnia den 26 juni 1733.
Kilde: http://kkermit.dis-danmark.dk/ | ROOS, Poul Nielsen (I25702)
|
| 22092 |
Viborg Domsogn KB 1779-1813, 1795, side 69:
Den 20. juli: Fru Lillelund begravet paa kirkegaarden, kast muld paa af hr. stiftsprovsten. Gl. med alder mellem 50 og 60 aar.
https://www.danishfamilysearch.dk/sogn2025/churchbook/source27786/opslag5588281 | WANDBORG, Anna Maria Lauritzdatter (I30855)
|
| 22093 |
Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. | RAUSCHENBERG, Heinrich (I23051)
|
| 22094 |
Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. | RAUSCHENBERG, Hanne (I23053)
|
| 22095 |
Viborg Katedralskole Konrektoratets gods Skifteprotokol 1757-1817 C 634-94, nr. 39:
Anne Kjeldsdatter i Kølsen mølle. 20.9.1787, fol.79.
Enke efter Poul Hansen, møller, skifte 13.10.1782 lbnr.29.
Første ægteskab med [Mads Christensen i Kølsen mølle, skifte 29.12.1769 lbnr.18].
B:
1) Birthe Kirstine Madsdatter, der ægter Peder Nielsen Møller i Ravnstrup
2) Christen Madsen i Roager ved Ribe
3) Kjeld Madsen i Kølsen.
Afdøde døde 19.9.1787.
Kilde: http://www.geni.com/people/Anne-Kjeldsdatter/6000000016898613027 | KJELDSDATTER, Anne (I19126)
|
| 22096 |
Viborg Købstad Skifteprotokol, 1697-1708, B 45 - 250
Niels Christensen Haahr, ugift købmand i Viborg. 11.9.1699, fol.32B, 110B.
A:1) mor Agathe Mogensdatter g. m. Vogn Jacobsen på Hersomgård.
2) bror Mogens Christensen Haahr.
3) bror Søren Christensen Haahr.
4) søster Maren Christensdatter Haahr g. m. Christen Mortensen, præst i Lovns og Alstrup.
5) søster Mette Christensdatter Haahr, enke efter Søren Lauridsen, der døde i Ungarn.
6) halvsøster Maren Vognsdatter 18.
Afdødes far var [Christen Haahr, forpagter på Randrup i Vinkel sogn, død 24.3.1674].
Skivum-Giver KB 1706 opslag 120/61ny:
Den 26. november blev Vogn Jacobsens kone Agathe Mogensdatter i Lynderup begravet.
https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=162581#162581,27316869 | MOGENSDATTER, Agathe (I13675)
|
| 22097 |
Viborg Købstad Skifteprotokol, 1697-1708, B 45 - 250
Niels Christensen Haahr, ugift købmand i Viborg. 11.9.1699, fol.32B, 110B.
A:1) mor Agathe Mogensdatter g.m. Vogn Jacobsen på Hersomgård
2) bror Mogens Christensen Haahr
3) bror Søren Christensen Haahr
4) søster Maren Christensdatter Haahr g.m. Christen Mortensen, præst i Lovns og Alstrup
5) søster Mette Christensdatter Haahr, enke efter Søren Lauridsen, der døde i Ungarn
6) halvsøster Maren Vognsdatter 18.
Afdødes far var [Christen Haahr, forpagter på Randrup i Vinkel sogn, død 24.3.1674].
Farstrup og Axelsons dagbøger
Af Mads Pedersen Farstrup, Lauritz Axelson, Ignatius Becher, Historisk samfund for Himmerland og Kjær Herred, side 151:
Den 18. juni døde Niels Haard, borgmester og handelsmanf i Viborg, Ao. ætat, 36, begravet den 23.
Han var min kones søster, Agathe Mogensdatters søn af Hersomgaard. | HAARD, Niels Christensen (I13876)
|
| 22098 |
Viborg Købstad Skifteuddrag 1697 - 1814, nr. 303:
Peder Eriksen, borgmester i Viborg, [begravet 20.4.1717], fol.750, næste protokol fol.69.
E: Gertrud Hofmann. LV: Mathias Langenhoven, apoteker i Viborg, der ægter enken.Testamente af 26.9.1708.Hans A:
0) forældre Erik Nielsen Hollænder, købmand i Viborg og Anne Christensdatter
1) bror Jacob Eriksen [Frisenberg], præst i Hobro og Skjellerup
2) bror Oluf Eriksen, løjtnant i Hals
3) bror Niels Eriksen, doktor i Viborg, [død 1699].E: Margrethe Elisabeth Hildebrandt. 5B:
a Conrad Hildebrandt
b Margrethe Hildebrandt
c Caritas Hildebrandt
d Anne Sofie Hildebrandte Leonora Hildebrandt
4) bror Johannes Eriksen, by- og rådstueskriver i Viborg, [begravet Sortebrødre 17.2.1716]. E: Mette Christoffersdatter. 5B:
a Margrethe Cathrine Johansdatter
b Anne Johansdatter
c Dorthe Marie Johansdatter
d Karen Ugelris Johansdatter
e Anne Laurentse Johansdatter
5) bror Zacharias Eriksen, [bedemand i Viborg, skifte 13.12.1708 lbnr.185]. 4B:
a Anne Marie Zachariasdatter
b Erik Zachariassen
c Rakel Zachariasdatter
d Caritas Zachariasdatter
6) bror Christen Eriksen [Frisenberg], præst i Viborg Sortebrødre, [død 29.6.1711]. 4B:
a Anne Ostenfeld
b Jens Ostenfeld, magister
c Peder Ostenfeld, borgmester i Frederiksstad i Norge
d Christian Ostenfeld, død. 3B:
1 Christian Peder Ostenfeld
2 Peder Ostenfeld
3 Christen Ostenfeld.[Første ægteskab med Margrethe Sidenborg, død 26.3.1693.
Kilde: http://www.brejl.dk/viborg.htm | HOLLÆNDER, Erik Nielsen (I12310)
|
| 22099 |
Viborg Købstad, Skifteuddrag 1697 - 1814, nr. 185:
Zacharias Eriksen, bedemand i Viborg. 13.12.1708, fol.79, 98B.
E: Anne Christensdatter Kastbjerg. LV: Laurids Pedersen Gedsted i Viborg. B:
1) Anne Marie Zachariasdatter 12
2) Erik Zachariassen 6
3) Rakel Zachariasdatter 5
4) Caritas Zachariasdatter 2.
FM:
1 farbror Christen Eriksen, magister
2 farbror Peder Eriksen.
Desuden nævnes
1 Johannes Eriksen
2 Jacob Eriksen i Hobro. | ERICHSEN, Zacharias (I12308)
|
| 22100 |
Viborg Sortebrødre KB 1696 opslag 407:
Onsdagen den 26. august blev Zacharias Erichsen Købmand og Anna Christensdatter Kastberg ... ... ... copulerede i kirken af Mag. Christen Erichsen (Brudgommens bror). | Familie: Zacharias ERICHSEN / Anna Christensdatter KASTBJERG (F4151)
|
|